style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-9437342779886677"
data-ad-slot="1716732134"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

Зараз на сайті 0 користувачів та 0 гостей.

Free counters!

Закарпатський обласний художній музей ім. Йосипа Бокшая

10 тисяч творів на площі понад 1300 квадратних метрів

Закарпатський обласний художній музей ім. Йосипа Бокшая завершує класичний рік і розпочинає рік модерний.

Із 1979 року в будівлі колишнього Ужанського комітату – жупанаті діє художній музей, пізніше названий іменем відомого закарпатського художника, основоположника регіональної мистецької школи Йосипа Бокшая. Невипадково він розташований в одній із кращих міських споруд – пам’ятці архітектури 1809 року, адже зберігає безцінну красу – зразки мистецтва Східної, Західної та Центральної Європи.

Заснований музей значно раніше – у 1945 році, коли під експозицію колишньої Земської картинної галереї були передані кілька приміщень в Ужгородському замку. Для відвідування вони відкрилися у листопаді 1948 року. Затим тривало формування фондової колекції.  Картини до неї надходили з музеїв Москви, Ленінграда, Києва та інших міст.

«У фондовій колекції музею знаходиться понад 10 тисяч творів образотворчого мистецтва: живопис, графіка, скульптура та декоративно-ужиткове мистецтво. На площі понад 1300 квадратних метрів розташувалася постійно діюча експозиція з дуже цінними експонатами,  з яких понад 200 шедеврів та унікальних експонатів пропонуються для огляду в тематичних розділах. Вони  демонструють європейське мистецтво XV-XX століть. Анфіладно розташовані тематичні комплекси  творів образотворчого мистецтва країн Східної, Західної, Центральної Європи. Окремою семантичною  групою виділені мистецькі твори Австрії, Угорщини, Словаччини, Чехії, Польщі, Росії, України. Цікава та різнопланова колекція угорського мистецтва містить етюд до твору «Христос перед Пілатом» відомого угорського художника,  класика критичного реалізму ХІХ ст. Міхая Мункачі. Зберігаються в музеї кілька десятків картин Імре Ревеса – вчителя Йосипа Бокшая й Адальберта Ерделі. Незмінний інтерес викликають портрет володарки мукачівського замку Ілони Зріні та портрети представників  династії Перені, портрет Софії Баторі, імператриці Марії Терезії, єпископа  Андрія Бачинського. Також у музеї представлена змістовна та унікальна  колекція творів академіка Ігоря Грабаря – директора Третьяковської галереї, який пишався своїм закарпатським походженням  і подарував у 1955 році понад 50 власних живописних творів нашому музею», – розповідає заступник директора з наукової роботи Закарпатського обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая Людмила Біксей.

Загалом у музеї впродовж року формують для огляду та науково опрацьовують понад 20 виставок з власної збірки та з творчих майстерень сучасних митців. 2016 рік у музеї насичений на ювілеї: відзначали 125-річчя Адальберта Ерделі ретроспективною виставкою творів автора з музейної збірки, до якої долучили картини з приватних колекцій,  а в жовтні-листопаді виставкою та виданням книги готуються до 125-річчя Йосипа Бокшая. Наступний, 2017 рік розпочнуть із творчості Сергія Біби, проведуть виставку Анатолія Криволапа та закарпатських митців. Планують і виставку надходжень до колекції, оскільки музей має, чим похвалитися. Загалом рік буде модерним – показуватимуть мистецтво сучасності. Буде цікаво, обіцяють у музеї, адже мистецтво нудним не буває.  

 

Йосип Бокшай – високо титулований і шанований художник, член-кореспондент Академії мистецтв, народний художник, неперевершений живописець, талановитий педагог. Був наставником молодих митців у Публічній школі малювання, викладав у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва, де передавав фаховий досвід здобутий  в Італії, Франції, Німеччині. Коло зацікавлень художника багатогранне – портрети, пейзажі, жанрові полотна, монументальні розписи храмів Словаччини, Угорщини та Закарпаття. Його іменем відзначений Закарпатський обласний художній музей.

Адальберт Ерделі – український живописець, один з основоположників закарпатської школи живопису. Його харизматичні твори нікого не залишають байдужими. Подорожі художника, який здобув академічну мистецьку освіту, а також вчився у Мюнхені та Парижі,  залишили яскравий відбиток у пейзажах, портретах, натюрмортах, сюжетних композиціях майстра. Кілька разів упродовж життя зображував себе, демонструючи свої переконання, як віддзеркалення внутрішнього «я». Безмірно талановитий, по собі залишив безцінний доробок та плеяду послідовників, які продовжують його у мистецтві.

Людмила Біксей, мистецтвознавець

 88000, м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3

+38 (0312) 63 0212

www.bokshaymuseum.com